Terapia i rehabilitacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 REHABILITACJA

Fizykoterapia i masaż

Sala Fizykoterapii i Masażu przeznaczona jest do wykonywania zabiegów fizykalnych oraz masażu. Wyposażenie, z którego mogą korzystać mieszkańcy stanowi: aparat do elektroterapii – służący do wykonywania zabiegów galwanizacji i jontoforezy; ultradźwięki, które poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego działają przeciwbólowo oraz hamują procesy zapalne; aparat do magnetoterapii - umożliwia leczenie polem magnetycznym, lampa sollux wykorzystywana do terapii ciepłoleczniczej. Ponadto fotel masujący, stół do masażu, a także krzesełko do masażu.

W bezpośrednim sąsiedztwie Sali fizykoterapii i kinezyterapii znajduje się pomieszczenie do hydroterapii wyposażone w wannę z hydromasażem.
 
TERAPIA
 
Sala Doświadczania Świata - głównym celem terapii jest doświadczanie świata dostępnymi zmysłami oraz relaks i wyciszenie. Odbiorcami zajęć są osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami: z upośledzeniem umysłowym, mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, zespołem Downa czy chorobą psychiczną. Pobyt w Sali zwiększa poczucie zaufania i odprężenie, dając możliwość cieszenia się doznaniami zmysłowymi. W bezpiecznym, znanym otoczeniu instruktor terapii zajęciowej pobudza podstawowe zmysły  za pomocą  muzyki, efektów świetlnych i łagodnych wibracji. 

         

Artterapia - w pracowni palstycznej  rozwijana jest sprawność manualna, poruszona zostaje wyobraźnia, kreatywność, wyzwalane są zainteresowania artystyczne Mieszkańców. Celem zajęć  jest stworzenie przestrzeni, w której każdy będzie miał możliwość doświadczyć i poczuć  swoją wyjątkowość i odrębność, a także wzbudzić i pogłębić własną kreatywność. Zajęia uwzględniają  potrzeby i predyspozycje każdego z uczestników. Zadania dobierane są do indywidualnych potrzeb i zdolności uczestnika. Realizowany program pracowni stymuluje poczucie estetyki, wrażliwość, daje satysfakcję z realizowania własnych pomysłów oraz mobilizuje uczestników do szerzenia zdrowego i ekologicznego trybu życia.

 

Terapia z wykorzystaniem komputera cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Podstawowe cele terapii komputerowej jest: samoobsługa i zaradność w pracy z komputerem, samodzielna obsługa komputera w życiu codziennym, przyswajanie nazw i oznaczeń komputerowych, nauka korzystania z możliwości Internetu.

W pracy z komputerem  wykorzystywane są gry i programy edukacyjne w celu podtrzymywania i rozwijania umiejętności, a także różnego rodzaju prace plastyczne, dydaktyczne rozwijające spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia, uwagę, koncentrację, pamięć i wyobraźnię.