Aktualności
Artykuły
Światowy Dzień bez Tytoniu
„Rzucić palenie? To łatwe.
Robiłem to ze sto razy”
Mark Twain
W dniu 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto to zostało ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia, a jego celem jest zwrócenie uwagi na powszechny problem społeczny, czyli palenie papierosów i używanie wyrobów nikotynowych. Jest to też okazja, by poszerzyć swoją wiedzę na temat szkodliwości i konsekwencji zdrowotnych palenia tytoniu. W tym roku hasło Światowego Dnia bez Tytoniu to – „Demaskowanie atrakcyjności: ujawnianie taktyk stosowanych przez przemysł tytoniowy w odniesieniu do wyrobów tytoniowych i nikotynowych”.
Wzorem lat poprzednich, Mieszkańcy Domu „Przyjaznych Serc” również obchodzili Światowy Dzień bez Tytoniu. W pierwszej kolejności pod okiem Instruktora terapii zajęciowej wykonali kolarz pt. „Nie palę”. Następnie w ramach zwiększenia świadomości dotyczącej szkodliwości palenia papierosów i wyrobów nikotynowych wysłuchali pogadanki zaprezentowanej przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej
w Płocku.
Według opinii Mieszkańców Domu podjęcie walki i rzucenie palenia nie należy do łatwych, jednak niezaprzeczalnie wpływa na poprawę kondycji fizycznej i zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób będących następstwem palenia tytoniu. Więc może jest o co walczyć!?
"Międzynarodowy Dzień Rodziny 2025"
Dzień 15 maja to szczególna data w kalendarzu, bowiem obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny. Pomimo niesprzyjającej pogody wszyscy zaproszeni goście dopisali, a Sala integracyjna wypełniania się życzliwością i pozytywną energią po same brzegi.
Zarówno Mieszkańcy, jak i zaproszeni goście chętnie korzystali z atrakcji przygotowanych na ten dzień, wśród nich znalazło się rodzinne śpiewanie, fotobudka i kalambury. Na rodzinnym drzewie wdzięczności zawisło wiele ciepłych życzeń i podziękowań wypisanych przez przyjaciół Naszego Domu. Rodzinnym rozmowom towarzyszył słodki poczęstunek oraz specjalnie przygotowane na tę okazję potrawy z grilla.
Jak dobrze, że jest taki dzień i takie miejsce gdzie można poczuć ciepło rodzinnego Domu.
Sprzęt do rekreacji - huśtawka
Wraz z nadejściem wiosny Mieszkańcy zaczęli korzystać z nowego sprzętu ogrodowego. W przydomowym ogrodzie została zamontowana huśtawka podwójna z siedziskiem prostym i kubełkowym przystosowanym dla osób z niepełnosprawnościami. Pod huśtawką zostały zamontowane maty przerostowe, jako nawierzchnia bezpieczna pod urządzenie. Huśtawka stała się idealnym miejscem do relaksu i aktywności na świeżym powietrzu dla Mieszkańców Naszego Domu.
Mieszkańcy Domu świętują Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki
Kochane Pielęgniarki!!!
Wasza praca to coś więcej niż zawód – to POWOŁANIE. Dziękujemy, że jesteście naszymi aniołami stróżami w białych fartuchach. Dziękujemy za każdy dzień pełen poświęcenia i za każdy uśmiech, który dajecie innym. Dziękujemy, że zawsze macie dla Nas czas, nawet gdy termometr i ciśnieniomierz to Wasi jedyni przyjaciele na dyżurze. Dziękujemy za cierpliwość, zrozumienie i niezachwianą wiarę w ludzi.
Życzymy, aby Wasze kroki były zawsze pewne, a dłonie delikatne i uzdrawiające.
Życzymy, by każdy dzień pracy przynosił satysfakcję i poczucie, że robicie coś naprawdę wyjątkowego. Życzymy, aby każdy dyżur przynosił radość równie dużą, jak ulga po jego zakończeniu.
DLA NAS JESTEŚCIE NAJLEPSZE NA ŚWIECIE!
Mieszkańcy Domu „Przyjaznych Serc”
W magicznym świecie teatru
Spragnieni teatralnych wrażeń w dniu 7 maja 2025 r. wybraliśmy się do Teatru Lalka w Warszawie. Choć stolica jak zwykle przywitała nas zatłoczonymi ulicami, to jednak cel naszej podróży okazał się niezwykle przyjazny. Sympatyczna obsługa teatru powitała wszystkich z uśmiechem i pomogła sprawnie zająć miejsca na widowni. Podczas godzinnego spektaklu aktorzy – lalkarze stworzyli plastyczne obrazy, by w przystępny sposób przedstawić epos Homera pt. „Odyseja”. Z zapartym tchem śledziliśmy przygody dzielnego Odyseusza i razem z nim wędrowaliśmy po mitycznych krainach, by poznać starożytnych bogów i herosów lub zmierzyć się z potworami.
Nie zdążyliśmy jeszcze ochłonąć od scenicznych wrażeń, a już czekała na nas kolejna atrakcja. Po spektaklu uczestniczyliśmy w warsztatach Lalka za kulisami. W towarzystwie aktora – przewodniczka wyruszyliśmy w wyjątkową wycieczkę za kulisy teatru. Podczas zwiedzania poznaliśmy różnego rodzaju lalki. Wiemy jak wyglądają i czym się od siebie różnią pacynka, kukiełka, jawajka, sycylijka, a nawet tintamareska. Odwiedziliśmy również pracownię lalkarską i konstruktorską. Sprawdziliśmy co kryje garderoba. Mieliśmy również okazję stanąć na scenie i przez chwilę poczuć się aktorami teatru. Przy użyciu scenicznych sprzętów i magii oświetlenia brodziliśmy w gęstej mgle i byliśmy uczestnikami prawdziwej wiosennej burzy z ulewą i piorunami. Ba! Sami byliśmy jej twórcami.
Wizyta w Teatrze Lalka dostarczyła nam nizapomnianych wrażeń. To wyjątkowe spotkanie ze sztuką na długo pozostanie w naszej pamięci i sercach ciepłym wspomnieniem.